Ogólne zalecenia w stanach chorobowych

Aby żyć zdrowo i zdrowo chorować

1. Najlepiej nie chorować, a więc DBAJMY O ZDROWIE GDY JESTEŚMY ZDROWI, stosujmy właściwą PROFILAKTYKĘ i prowadźmy ZDROWY TRYB ŻYCIA..

2.  Zapoznaj się z problematyką szczepień i sam podejmij świadomą decyzję co do ich stosowania.

3. Wyleczenie nie polega tylko na zlikwidowaniu objawów choroby ale głównie na nauczeniu organizmu jak teraz i w przyszłości ma sobie radzić w stanie choroby. Dlatego najważniejsze jest dobranie odpowiedniego tzw. leku konstytucjonalnego, czyli leku, który swoim działaniem pasuje do obrazu pacjenta. Na te same objawy chorobowe u różnych pacjentów mogą być więc dobierane róże leki – jeśli znajomemu pomógł jakiś lek, nam raczej on nie pomoże.

4. Choroby spowodowane osłabieniem organizmu typu grypa itp. muszą być przebyte w sposób właściwy – „nie wyleżenie choroby” w łóżku i podawanie środków „szybko stawiających na nogi” prowadzi do częstszych i ostrzej przebiegających zachorowań w przyszłości.

5. Podawanie leków rozpoczynamy jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów – czekanie kilka dni aż „samo przejdzie” lub gdy będziemy mieli czas się leczyć zmniejsza skuteczność leczenia i wydłuża czas choroby.

6. Stosowanie antybiotyków jest w większości przypadków nieuzasadnione, a nawet szkodliwe – nie wolno podawać antybiotyku bez konsultacji z lekarzem. Proszę zapoznać się z artykułami na temat działania antybiotyków.

7. Gorączka – leczy czy szkodzi? Wiele obaw, szczególnie rodziców, przed tzw. gorączką wynika z niewiedzy o roli jaką odgrywa podwyższona temperatura w procesie leczenia. Polecam zapoznanie się z artykułami wyjaśniającymi znaczenie podwyższonej temperatury w procesie leczenia.

8. Jeśli objawy chorobowe zmieniają się, nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem.